O Chiaře Luce
V létě 2012 na CSM ve Žďáru nad Sázavou mělo mnoho z nás možnost poznat Rugera a Marii Teresu Badano, rodiče blahoslavené Chiary Luce. Příběh rodiny Badanových by se dal shrnout do jedné věty – vymodlená dcera starších rodičů Chiara Luce zemřela v 18 letech na rakovinu. Ale něco v jejím krátkém životě bylo tak pozoruhodné, že ji církev prohlásila za blahoslavenou. Pojďme nahlédnout do života téhle zajímavé rodiny.
Je jasné, že Chiara Luce byla dcera výjimečných rodičů. Tatínek Rugero, hluboký muž, který jezdil s kamiony po celé Evropě, nebyl často doma, ale byl oběma oporou. Za volantem promodlil všechny své cesty. Maminka Maria Tereza je energická paní. Žila každodennost Chiařina boje s nemocí a s nepředstavitelnou vnitřní silou jí dodávala odvahu. Na Chiařiny bolestné dotazy, typu: „To už nikdy nebudu chodit?“ dokázala odpovědět: „Když ti Bůh vzal nohy, dá ti křídla.“
Badanovi jsou z malinkého italského městečka Sassello. Po jedenácti letech manželství se jim 29. 10. 1971 narodila dcera Chiara. Vychovávali ji celkem přísně. Maminka vzpomíná, jak Chiara jednou přišla s jablkem od sousedů ze zahrady. Musela ho jít vrátit a omluvit se (a za tenhle „hrdinský“ čin dostala holčička od sousedky jablek plný košík.). Se školou silně zápasila, ale nepolevila. Vytrvalost byla jedna z jejích charakteristik. Byla kamarádská, veselá a stala se hlavou farní „party“. Když se v devíti letech potkala s Hnutím fokoláre, zaujalo ji, co řekla zakladatelka toho hnutí Chiara Lubichová svým mladým následovníkům: „Evangelium je potřeba proměnit v život a milovat, protože evangelium je kniha o lásce.“ Chiara s kamarádkou Chicou se do toho s vervou pustily. Čas od času napsala Chiaře Lubichové o jejich úsilí. Ta jí pod dojmem z jednoho dopisu dala jméno Chiara Luce (Jasné Světlo).
V sedmnácti letech se u Chiary Luce objevil zhoubný kostní nádor. Když si Chiara jela pro konečnou diagnózu, ležela maminka doma nemocná. Modlila se a čekala na její návrat. Chiara přišla a řekla: „Teď na mě prosím nemluv.“ Lehla si na gauč a vedla vnitřní boj. Pak se k mamince obrátila s obvyklým úsměvem. Uplynulo pouhých dvacet minut. Od té doby se nikdy neutápěla v sebelítosti. I přes bolesti radostně podporovala rodiče i kamarády aby byli stateční a žili normálně a na plný plyn. Protože brzy přestala chodit, byl její pokojík pořád plný návštěv. Před smrtí, řekla mamince, ať vzkáže mladým, že jim předává štafetu. Ona sama dobíhá do svého cíle, ale oni ať běží dál! S maminkou a Chicou navrhly a ušily bílé svatební šaty do rakve, vybraly písničky na pohřeb. Chiara trvala na tom, že všechno musí být radostné. „Buď šťastná, protože já jsem.“ byla poslední slova k mamince.
Po dvaceti letech byla 25. 9. 2010 v kostele Panny Marie Božské lásky Chiara Luce Badano prohlášena blahoslavenou a tentýž den se konala za přítomnosti rodičů a kamarádky Chicy v aule Pavla VI. ohromná oslava. Mládež z celého světa potvrdila, že nese Chiařinu štafetu dál!
Cesta na blahořečení Chiary Luce Badano očima přímého účastníka
Ahoj, ráda bych se několika slovy i fotkami s vámi podělila o tom, jaké to bylo na slavnosti blahořečení Chiary Luce Badano, jíž jsem se zúčastnila.

(1) Na blahořečení Chiary jsme se vypravili v září roku 2010. Jel nás z České republiky jeden autobus, asi 40 mladých a 10 dospělých. Dva dny předem jsme vyrazili na cestu a jedna z delších zastávek byla v italském kostele blízko dálnice. Tam jsme společně strávili první mši svatou.

(2) Dalším bodem programu se stala prohlídka Říma. Měli jsme možnost si důkladně prohlédnout Koloseum nebo se podívat na známou vlčici, která krmí Romula a Rema. Zkrátka to byl den ve znamení obdivování krás Věčného města.

(3) Další den, tedy 25. září, se uskutečnila samotná slavnost blahořečení. Ale nepředbíhejme, dopoledne jsme ještě stihli navštívit římské katakomby sv. Callista a chrám sv. Petra ve Vatikánu.

(4) V odpoledních hodinách jsme se všichni přesunuli kousek za město do baziliky Panny Marie, Matky Božské lásky, kde od 16 hodin probíhalo blahořečení Chiary Luce Badano. Uvnitř kostela seděl jen zlomek poutníků…

(5) Větší část, včetně nás mladých, pak sledovala slavnost blahořečení na venkovním prostranství před kostelem.

(6) Během odpoledne jsem se na chvíli dostala i dovnitř do baziliky jako jeden z fotografů. Mohla jsem tam například zahlédnout rodiče Chiary Luce, kteří se účastnili blahořečení vlastní dcery! To pro mě byl opravdu silný okamžik.

(7) Večer pak následoval krásný program v aule Pavla VI. ve Vatikánu. Zpívalo se, tancovalo, zkrátka slavilo… To vše ve společenství několika tisíc mladých lidí!

(8) Viděli jsme divadelní ztvárnění života Chiary a slyšeli jsme různá svědectví.

(9) Přišli nás také pozdravit rodiče Chiary Maria Teresa a Ruggero a kamarádka Chicca.

(10) Poslední den blahořečení byl zakončen společnou mší svatou s kardinálem Tarsicio Bertonem v obrovském chrámu sv. Pavla za hradbami.

(11) Na zpáteční cestu jsme tedy vyráželi s Boží ochranou už i na přímluvu bl. Chiary Luce :) A pro ty, které by to zajímalo, její svátek se slaví 29. října.

(12) Po cestě jsme ještě navštívili Loppiano, kde byla založena první citadella, tedy městečko, kde hlavním zákonem je vzájemná láska. Provedli nás tam vskutku milí lidé a intenzita místního života sálala nejen z jejich svědectví, ale hlavně skutků.
Dalšího dne jsme se rozloučili a vyrazili zpět do České republiky. A už teď se těším na 15. března na Bigy v Brně na den prožitý s vámi i s Chiarou Luce!
Maruška M.